Obor
muzikoterapieMuzikoterapie
Podle Muzikoterapeutické asociace České republiky je muzikoterapie „obor s primárně terapeutickým dopadem. Zároveň je muzikoterapie léčebným a podpůrným postupem, v němž kvalifikovaný muzikoterapeut prostřednictvím pomáhajícího vztahu, hudby a hudebních elementů provází klienta nebo skupinu v terapeutickém procesu. Cílem tohoto procesu je relevantním způsobem rozvinout potenciál nebo obnovit funkce jedince tak, aby mohl dosáhnout lepší intrapersonální a/nebo interpersonální integrace, s cílem naplnění tělesných, psychických, emocionálních a sociálních potřeb.“
Muzikoterapie v otázkách a odpovědích
V jakých oblastech nachází muzikoterapie uplatnění?
Muzikoterapie je profese, která má široké uplatnění ve zdravotnictví, v oblasti sociální péče, školství, v neziskových institucích, v soukromé praxi a řadě dalších oblastí.
Je muzikoterapie také autoterapií?
Léčebný proces zahrnuje osobnost muzikoterapeuta, klienta a zkušenost s hudbou. Muzikoterapie není autoterapie, ačkoliv hudba může pomáhat i mimo terapeutický vztah.
Jako jsou požadavky na muzikoterapeuty?
Požadavky na přípravu kompetentních muzikoterapeutů se liší v různých zemích, ale zahrnují vždy teoretickou přípravu, vlastní zkušenost s terapeutickým procesem (tzv. sebezkušenostní výcvik) a praxi vykonávanou pod supervizí.
Je potřeba, aby klienti měli předchozí hudební zkušenosti?
Potenciální klienti nemusí umět hrát na žádný nástroj. Muzikoterapie může využívat metody založené na kreativní práci s hudbou, ale také na poslechu hudby.
Má muzikoterapie kontraindikace?
Muzikoterapie není vhodná pro všechny osoby a ve všech situacích. Má svoje kontraindikace, které nejsou absolutní, ale je nutné je zvážit vůči potřebám dané osoby v dané situaci.
Nepůsobí hudba sama o sobě terapeuticky?
Muzikoterapie je systematická a cílená intervence. Samozřejmě že pozitivní dopad na druhou osobu může mít také náhodné využití hudby, muzikoterapeuti se však opírají o širokou znalostní bázi, která vychází ze závěrů výzkumů i profesních zkušeností.
Opírá se muzikoterapie o etické zásady?
Muzikoterapie má jasně definovaná základní etická pravidla, viz např. etický kodex Evropské muzikoterapeutické konfederace.
Co ovlivňuje výsledné účinky muzikoterapie?
Muzikoterapie je rozmanitá – z mezinárodní perspektivy zahrnuje mnoho různých přístupů, tradic, kulturních vlivů atd. Nelze říct, že jeden přístup je lepší či horší, stejně jako nelze tvrdit, že efektivní je pouze určitý druh hudby. Výsledný účinek muzikoterapie ovlivňuje kombinace mnoha faktorů, které se týkají klienta, terapeuta, kontextu terapie nebo kvality vzájemného vztahu.
K poslednímu bodu příznačně uvádí americký prof. muzikoterapie Kenneth Bruscia, že obor muzikoterapie je „příliš široký, aby mohl být definován nebo obsažen jednoduchým modelem, přístupem, klientelou, teorií, metodou teoretizování nebo výcvikovým programem. Muzikoterapie má kolektivní identitu, která obsahuje a překračuje individuální identitu všech praktikujících terapeutů“. To znamená, že muzikoterapie „nemůže být dále definována podle toho, co já nebo ty děláme, ale podle toho, co děláme my všichni“.